Diyafram Nefesi Nedir? Nasıl Çalışır?

Diyafram Nefesi Nedir? Nasıl Çalışır?

     Bizler günlük hayatımızda nasıl nefes alıyoruz hiç dikkat ettiniz mi? Ya yeni doğan bebekler nasıl nefes alırlar? Rutin günlük koşturmalarımız içinde doğru nefes alabiliyor muyuz? Hayat kalitemizi artıracak, doğru nefes almamızı sağlayacak Diyafram Nefesi nedir? Gelin bu soruların cevaplarını yazımızda sizlerle birlikte keşfedelim...

     Diyafram; Karın boşluğunu göğüs boşluğundan ayıran yassı kubbe şeklinde geniş anatomik bir kas yapısıdır. Diyafram çukurunun sağında ve solunda çift kubbe şeklinde bulunur. Diyafram, lifli kas yapısındandır ve en önemli solunum kasıdır. Diyaframdan nefes alıp vermemiz akciğerlerimize giren havanın  % 65-80 oranında artmasına sebep olur. Bizler iki şekilde nefes alırız. Bunlardan birincisi; Akciğerlerimizin üst kısmını yani göğüs kafesini kullanarak aldığımız göğüs nefesidir. İkincisi ise karın boşluğu ile göğüs boşluğu arasında yer alan Diyafram kası nefesidir. Diyafram nefesinde; özellikle nefesi alırken karın dışarı doğru çıkar, nefes verirken ise içeri çekilme görülür.

Peki, Diyaframın Görevi Nedir?

     Diyafram vücudumuzun aslında en önemli organlarından biridir. Diyafram kasının görevi, doğru nefes alındığında akciğerin potansiyelini artırarak daha fazla oksijen alabilmemizi sağlar. Diyaframın kasılıp gevşemesi ile birlikte hacmi artan ve azalan göğüs kafesindeki iç basınç değeri artar ve akciğerlerdeki karbondioksit gazı da bu şekilde dışarı atılır. Diyafram nefesi uygulanan doğru nefes alıştırmalarıyla kolaylıkla kazanılabilecek bir yetkinlik olabilir. Günümüzde ihtiyaç duyduğumuz diyafram nefesi, doğduğumuzda aldığımız doğru nefes alma şeklidir. Fakat sonradan bu nefes alma şeklini unuttuğumuz söylenir.
 
Diyafram Nefesin Faydaları Nelerdir?

  • Diyafram Kası öncelikle sırtımızı pelvise doğru bağlayan derin kasların üst sınırıdır. Bu bölgedeki kasların diyafram nefesi ile uyumlu ve koordineli çalışması sağlık açısından hayati önem taşır,
  • Sindirim sistemimizin daha etkin, sağlıklı ve dengede çalışmasını sağlar. Nefes verirken diyafram yavaş yavaş şemsiye şeklinde yükselmeye ve etrafında bulanan sindirim sistemi ile ilgili organları baskılamaya başlar. Böylece ikinci beyin dediğimiz bağırsaklarımız uyarılır ve sindirim sisteminin daha dengede çalışması sağlanır.
  • Düzgün ve rahat bir diyafram nefesi yarattığı vakum etkisi ile lenfi kan dolaşımına çekerek lenfatik sistemi uyarır. Lenfatik sistemin nefes ile uyarılması sonucu; hücreler arasında bulunan sıvı içerisinde; tahliye edilmeyi bekleyen toksik maddelerin atılımı 15 kat artar. Lenfatik drenaj aktivasyonu ile detoks etkisi yaratır.
  • Diyafram kasını etkin kullanmak Sempatik ve Parasempatik sinir sistemini dengeler. Sinir sisteminin iyileştirici ve sakinleştirici etkisi artar.

Kısacası yaşamak için en çok ihtiyaç duyduğumuz şeyden, oksijenden daha fazla yararlanmamızı sağlar. Ayrıca günlük hayatımız içinde diyafram nefesi alarak, nefes nefese kalmadan daha rahat konuşma ve sunum yapma kapasitemizi artırır.

Eğer sizler de doğru diyafram nefesi alarak yaşamınızı kolaylaştırmak istiyorsanız  gaia@butunselyasam.com adresinden randevu alabilirsiniz..

Sosyal medyada paylaş