Stres ve Nefes İlişkisi

     Stres sadece modern çağın hastalığı mı? Yoksa strese girdi diye uyku düzeni bozulan mağara adamı var mıydı? Yeryüzünde stressiz bir insana rastlamak mümkün mü? 1950’de yaşamış ve stresin babası olarak bilinen Bilim insanı; Hans Selye bir makalesinde “Stressiz bir insan ölü insandır” demiş. Aslında stresin hayatımıza hem olumlu, hem de olumsuz olarak sayabileceğimiz birçok etkileri var. Bu yazımızda Doğru Nefes almanın Stres Üzerindeki Etkilerinden bahsedeceğiz.

     Bilim insanları stresin tanımını şöyle yapıyor. Stres; “Memnuniyet verici olup olmadığına bakılmaksızın her türlü talebe baskıya organizmanın verdiği tepki” dir. İnsan vücudunun karşılaştığı stres durumu karşısında “Savaş ya da Kaç” tepkisidir. Bir kişi stres altındayken, solunum modeli değişir. Tipik olarak, strese girmiş, endişeli bir kişi, küçük sığ nefeslerle akciğerlerine omuzlarını kullanarak nefes almaya çalışır. Sığ aşırı solunum veya hiperventilasyon, stresin fiziksel semptomlarını daha da kötüleştirerek kaygı duygularını arttırabilir. Nefesinizi kontrol etmek bu semptomların bazılarını iyileştirmeye yardımcı olabilir.

     Peki, Stresi gidermek için nasıl nefes almalıyız?

     Bazı kişiler strese girdiklerinde hızlı ve sığ nefes almaya başlarlar. Bu stresli durumun daha da artmasına sebep olur. Aslında burada yapılması gereken;  vücuttaki stresi azaltmak için derin diyafram nefesi almaktır. Çünkü derin nefes aldığınızda, beyninize sakinleşmek ve rahatlamak için bir mesaj gönderirsiniz. Beyin daha sonra bu mesajı vücudunuza gönderir. Ve böylece vücut stresli durumda verdiği tepkileri; artan kalp atış hızı, hızlı nefes alma ve yüksek tansiyon gibi şeyleri derin nefes alarak bu tepkilerin azalmasını sağlar.

     Nefes egzersizleri, stresi azaltmak ve stres tepkinizi tersine çevirmek için son derece basit, etkili ve kullanışlı bir yol sunar ve kronik stresin olumsuz etkilerini azaltır. Nefes alma şekliniz tüm vücudunuzu etkiler. Bu hayatta karşılaşacağımız stresli olayları durdurmak veya engellemek gibi bir gücümüz olmayabilir. Ama bu olaylara doğru nefes tekniklerini uygulayarak daha dengede tepkiler vermenin bizim elimizde olduğunu unutmamak gerekir.
Sağlıklı, mutlu, stressiz bol nefesli günler.

Sosyal medyada paylaş