Lenf Sistemi ve Nefes

     Lenf sistemi, vücudun çok önemli bir bölümüdür. Vücudumuzda dolaşan kanın iki katı kadar lenf sıvısı vardır. Lenf damarları ve lenf düğümlerinden oluşan lenf sisteminin ana işlevi lenf sıvısını taşımaktır. Bu sıvı da bizim hastalıklarla savaşmamızı sağlayan bir sıvı olarak önemli bir yere sahiptir.  Lenf sistemi, vücudu toksinlerden arındıran bir organ ve doku ağıdır. Bağışıklık sistemi için kritik önem taşır.

     Görevleri arasında doku ve hücrelerdeki yabancı maddeleri, bakteri ve mikropları uzaklaştırmak, ölü ve yıpranmış hücrelerden kurtulmak, kaybedilen proteinlerin bir kısmının tekrar dolaşıma kazandırmak, bağırsaklarda emilen yağ asitleri ve vitaminleri dolaşıma katmak ve vücudun savunma sistemine destek olmak vardır. Bu yüzden, sağlıklı bir lenfatik sistem, sağlıklı bir vücudun anahtarlarından biridir.
Lenfatik akış, yorgunluk, stres, duygusal şok ve zararlı yiyeceklerin tüketimi gibi birçok nedenden dolayı doğru çalışmayabilir. Lenfatik sistemin düzgün çalışması için farkındalıkla nefes alan bir vücuda ihtiyaç vardır. Gevşemiş ve rahat nefes alan bir vücut lenfatik sistemin doğru çalışmasına da yardımcı olur.
Derin yavaş karın solunumu büyük miktarda oksijen almanıza yardımcı olur. Akciğerlerden oksijen kan dolaşımınıza akar ve burada kırmızı kan hücrelerine bağlanır ve vücudunuzdaki tüm hücrelere ve dokulara taşınır.

     Etkin bir lenf ve bağışıklık sistemiyle birlikte sağlıklı kan dolaşımına sahip olmak istiyorsanız; bu sistemleri harekete geçirecek şekilde nefes almamızın faydası çok yüksek olacaktır. Meşhur bir lenf uzmanı Dr. Jack Shields son zamanlarda bağışlılık üzerine ilginç çalışmalar yapmıştır. Shields, insan vücudunun içine koyduğu kameralarla lenf sistemini temizleyen uyarıcıların neler olduğunu gözlemiştir. Bu görevi en iyi şekilde diyaframdan alınan derin nefesin yerine getirdiğini görmüştür. Derin nefes, vakum gibi kan dolaşım hızını arttırır ve vücudun toksinleri yok etmesinde lenf sistemine yardımcı olur.

Sosyal medyada paylaş